Projekt obnove Doma mladih u Splitu

NAPISALI: Tin Markotić i Fabijan Mihanović, 3.c

VIDEO: Feđa Mihajlov, 3.c

Cilj projekta:

Grad Split pokrenuo je veliki projekt potpune obnove i opremanja Doma mladih kako bi ga pretvorio u suvremeni centar za nezavisnu kulturu i kreativne industrije. Cilj je stvoriti funkcionalan prostor koji će služiti umjetnicima, kreativcima i građanima, a posebna pažnja posvećuje se suvremenim oblicima stvaralaštva.

Rekonstrukcija će aktivirati neiskorišteni potencijal zgrade s namjerom da Dom mladih postane ključna točka kulturnog života Splita i njegove urbane aglomeracije, kao i atraktivno mjesto za posjetitelje grada.

Plan rekonstrukcija i vrijednost:

 U lipnju 2023. Grad je ugovorio izmjene projektne dokumentacije, a za obnovu je osigurano 11 milijuna eura iz ITU mehanizma,dok će se preostali iznos (projekt je ukupno vrijedan 25 milijuna eura) pokriti kreditom Europske investicijske banke. Početak radova očekuje se sredinom 2025.

Pristup prema NEB (Novi europski Bauhaus) principima:

Projekt se provodi u skladu s principima Novog europskog Bauhausa – naglasak je na održivosti (rješenja koja su utemeljena na prirodi), uključivanju raznih sudionika (posebno ranjivih skupina) te naglasak na estetsku vrijednost, lokalni karakter i arhitektonski stil, uz funkcionalnost.

Prezentacija projekta:

Prezentacija projekta održana je 18. srpnja 2024. u Amfiteatru Doma mladih. U amfiteatru Doma mladi projekt su predstavili arhitekti Dinko Peračić i Miranda Veljačić, ravnateljica MKC-a Stefana Došen, gradonačelnik Ivica Puljak i zamjenik Bojan Ivošević. Sudjelovali su i predstavnici udruga koje već djeluju u zgradi, kulturnih ustanova i građani. Istaknuto je da će i tijekom radova programi Doma mladih biti aktivni.

 

Značenje i transformacija projekta:

Grad Split želi vratiti Doma mladih građanima kao najveći kulturni centar u Hrvatskoj. Projekt je zamišljen kao kulturna transformacija – od starog kazališta do modernog, tehnološki naprednog prostora. Grad Split razvija zamjenske prostore za korisnike Doma mladih tijekom radova. Nova verzija Doma neće biti klasična kulturna ustanova, već kompleks s brojnim različitim novim sadržajem koji uključuje: interakciju, druženje, rekreaciju, koncerte, kazališta, klubove, coworking itd.  Zgrada od 12.500 m² bit će podijeljena u niz manjih jedinica, uključujući 7 auditorija, radionice, ansamble, uredske prostore, koje će koristiti razne kreativne i kulturne grupe. Bit će to svojevrsni „grad unutar kuće“ – prostor za stvaranje, druženje, razmjenu i kulturnu produkciju.

Arhitektonski koncept:

Autori Dinko Peračić i Miranda Veljačić  rade na projektu od 2004. godine kroz 7 gradskih administracija. Rekonstrukcija uključuje: zadržavanje betonske konstrukcije, podjelu zgrade na oko 30 zasebnih funkcionalnih prostora, multimedijalnu dvoranu s do 700 mjesta, prostorije za ples, scenu, izložbe, edukacije, sportove, klubove, krovne dvorane, uključujući panoramsku dvoranu, autonomnu zonu za samostalne kulturne aktere i nearly Zero-Energy Building (nZEB): energetska učinkovitost, fotonaponske elektrane.

Vizija arhitekta:

Autor projekta, arhitekt Dinko Peračić, naglasio je da se ne radi samo o fizičkoj obnovi zgrade, već o potpunoj promjeni načina na koji ona funkcionira. Dom mladih će se oblikovati prema potrebama zajednice – od underground kulture do edukativnih i kreativnih programa te kreativne industrije. Vizija je da se u njemu mogu pronaći svi – mladi buntovnici, umjetnici, građani, turisti.

Društveni i kulturni značaj:

Dom mladih, poznat kao simbol splitske “nedovršenosti”, čeka završetak još od 1984. godine. Danas je dinamičan prostor nezavisne kulture, dom kluba Kocka (koji je trenutno zatvoren od strane inspektorata) i drugih udruga. Projekt je predstavljen i na Venecijanskom bijenalu arhitekture te u muzeju MAXXI u Rimu kao primjer uspješne transformacije prostora i zajednice.

Zaključak

Po dovršetku, ovo će biti najveći centar nezavisne kulture i kreativnih industrija u Hrvatskoj, s mogućnošću da postane regionalni i međunarodni kulturni hub. Zadržat će prepoznatljivu brutalističku arhitekturu, ali uz suvremenu opremu i prilagodbu novim potrebama.

Komentiraj prvi

Ostavi komentar

Your email address will not be published.


*