Maškare, ča mogu maškare…

Razgovor s Dunjom Ajduković Kaleb

NAPISALE: Ana Topić i Leona Špika, 3.c

Poseban dan u našoj školi je maskenbal. Dan kada, osim što pripremamo razredne maske, s nestrpljenjem iščekujemo maske naših profesora. Za njihove je maske već dugi niz godina zaslužna naša jedna i jedina teta Dunja s kojom smo razgovarali.

Kada je bila prva organizirana točka profesora i u što su bili maskirani?

S grupnom maskom profesora započeli smo 2005. godine „Mi (ni)smo anđeli!“ i to vrlo skromno i probno (samo krila). Iste je godine prvi put održano natjecanje u razrednim maskama.

Jeste li sve grupne maske profesora od 2005.godine do danas sami izradili?

Da, za profesore sve sama radim i počnem obično mjesec dana prije. Radim ih kod kuće jer je uvijek tajna što ćemo biti. Profesori doznaju koja je maska to jutro (na jutro maškara).

Koliko ste grupnih maski do sada izradili i koje su to?

2005.godine- Mi (ni)smo anđeli!, 2007.godine- Nastavničko (c)vijeće, 2008.godine – Domino, 2009.godine – Kompjuteri, 2010.godine – maškare su ukinute, 2011.godine – na inzistiranje učenika maškare su vraćene, Pingvini, 2012.godine – nije bilo grupne maske, 2013.godine – Sove, 2014.godine – Ribe, 2015.godine – Smajlići, 2016.godine – retrospektiva svih do tada izrađenih maski, 2017.godine – Sladoledi, 2018.godine – Licitarska srca, 2019.godine- Krvne grupe, 2020.godine, 2021.godine i 2022.godine – zbog korone maskenbal je otkazan, 2023.godine – Mačke, 2024.godine – Pizze.

Kako svi znamo da obožavate mačke, pretpostavljamo da Vam je to i najdraža maska koju ste izradili?

Htjela sam svakako izraditi mačke prije nego odem u mirovinu. Volim sve životinje, ali cijeli život imam mačke. Izradila sam ih 2022.godine i to crno-bijele, osim što je ravnateljica bila bijelo-roza  maca, a kolegica Maris miš.

Jesu li Vaše maske ikada sudjelovale u događanjima u gradu?

Sudjelovale su i osvojili smo nagrade: Kompjuteri 3. nagradu grada, a Sove 2. nagradnu grada.

Koja Vam je najdraža grupna maska koju ste izradili, a koja najzahtjevnija?

Najdraža maska su mi mačke, a najzahtjevnija su mi bile  sove. Dugo sam izrađivala sovino perje.

Koliko Vam je vremena  potrebno za izradu grupne maske?

Ovisi o maski, ali otprilike mjesec dana, svaki dan po sat-dva rada.

Odakle crpite svoje originalne ideje ?

Čim završe maškare počnem razmišljati za sljedeće kako bi ideja bila što bolja i originalnija. Dakle, ideje iz glave. Vodim se mišlju da maska mora biti primjerena školi i nastavnicima te prilagođena različitim godištima i mjerama (visina, širina…)

Kojim se materijalima u izradi maske služite  ?

Maske izrađujem uvijek s najjednostavnijim materijalima: karton, hamer i laštik. Radim sve sa škarama, ljepilom i klamericom.

Tko Vam pomaže u izradi maski?

Sama ih radim i to uglavnom kasno navečer. Zadnji dan me uhvati panika pa mi pomognu psihologinja Danica i bivša kolegica Magda. U osmišljavanju prigodnih stihova pomaže kolegica Tamara.

Što Vas motivira na izradu maski?

Motivira me zabava i smijeh kolega i učenika. U školi je uvijek sve ozbiljno pa taj dan bude radost, veselje i druženje. To volim.

Ima li koga među kolegama tko bi nastavio Vaš rad?

Mislim da nasljednika neće biti, jer je jako zahtjevno, a i stan je mjesec dana neupotrebljiv. Danas više nije moderno i uobičajeno izrađivanje maske od papira. Mladi uglavnom koriste nove tehnologije.

Zahvaljujem svim kolegama što me podržavaju, slušaju i rado sudjeluju u maškarama i mojim projektima. Također zahvaljujem i vama na vašem interesu za maškare i što želite napraviti reportažu o meni i mojem doprinosu obilježavanja toga dana u školi. 

   Dunja Ajduković Kaleb

Komentiraj prvi

Ostavi komentar

Your email address will not be published.


*